ZESZYCIKI PROWINCJONALNE / Beata Sosnowska / 23.08.2018

Inspiracją do stworzenia „Zeszycików prowincjonalnych” były moje zeszłoroczne podróże na wieś. Sam album powstawał przez rok czasu i jest zbiorem opowiadań osób mieszkających wcześniej w dużych aglomeracjach miejskich, które przeniosły się na wieś lub do małych miasteczek. Gdy siedem lat temu przeniosłam się do Warszawy skonfrontowałam się z odczuciem bycia osobą z nie-stolicy, która zaczęła żyć w stolicy i czegoś od niej chce, ale czuje przed nią swoisty lęk i kompleksy.

Zaczęłam zastanawiać się czym jest prowincja, prowincjonalizm (w moim poczuciu głębszy aspekt tego geograficznego rozgraniczenia), jak można to opowiedzieć i czyimi oczyma zobaczyć? Album jest stykiem moich i moich znajomych doświadczeń związanych ze zmianą miejsca zamieszkania, a przez to ze zmianą perspektywy na to kim jestem i kim się staję, gdy mieszkam tu, a nie gdzie indziej.

Jako, że ze swoim albumem, a co za tym idzie z tematem prowincji i prowincjonalizmu, chciałabym
dotrzeć do jak największej liczby osób, zrodził się pomysł organizowania spotkań i wystaw dotyczących tego tematu. Chciałabym zadać pytanie sobie i uczestnikom spotkań o to, gdzie tkwią  granice między centrycznym spojrzeniem na społeczne problemy a prowincjonalnym oraz, jak groźny może być dla naszego umysłu jego „stan prowincjonalny”. Zeszyciki powstały z opowieści innych osób, dlatego powinny być dalej opowieścią przekazywaną już bezpośrednio przez jego potencjalnych czytelników. Z tego powodu planuję, niezależnie od wystawy, przeprowadzić warsztaty zinowe związane z tym tematem, na które już teraz serdecznie zapraszam!

Zapraszam również na wystawę „Zeszyciki prowincjonalne według Beaty Sosnowskiej”, będziecie mogli na niej bliżej przyjrzeć się wybranym planszom z albumu, jak również samemu albumowi. Zapraszam też do
wspólnej rozmowy w trakcie wernisażu i podzielnia się swoimi refleksjami.

O zeszycikach:

„Zeszyciki prowincjonalne” są zbiorem krótkich opowieści zilustrowanych jednym obrazkiem, które autorka usłyszała od osób, które mieszkały w mieście i przeniosły się na wieś, albo są z miasta i bywają na wsi. Jest to próba dotarcia do prawdy ukrytej w stereotypowym postrzeganiu „prowincji”, które mamy przyklejone do wyobraźni. Jest też próbą odpowiedzi na pytanie: czym jest prowincja i czyimi oczyma jest ona widziana?


Wernisaż: 23.08.2018, godz. 19.00


Comments are closed.