Zaproszenie na wystawę: Metafizyka miasta | Aleksander Czekaj

Metafizyka miasta

Warszawa i Budapeszt – na swój sposób zachwycają architekturą. Ulice tętniące życiem, budynki są niemymi świadkami wielu zdarzeń. Jeśli tylko wystarczająco wsłuchamy się  w ich opowieść, to z pewnością poznamy niejedną historię.

Przechadzając się ulicami stolic nieustannie notuję i szkicuję wszystko to, co uważam za ważne i interesujące. Subiektywne spojrzenie na otaczającą mnie rzeczywistość pozwala  kreować mój autorski “przewodnik” po Warszawie i po Budapeszcie. Swoje pierwsze wrażenia przetwarzam w sposób graficzny, by móc za pomocą obrazu opowiadać o tym, co zobaczyłem.

Podczas pobytu w Budapeszcie zacząłem dostrzegać wiele podobieństw, ale i różnic między stolicami dwóch krajów; Polski i Węgier, których losy w przeszłości nieustannie się przeplatały, były silnie powiązanie ze sobą po przez postaci i wydarzenia. Fotografia multiekspozycyjna ma jedną bardzo istotną dla mnie cechę; pozwala pokazać jeden obiekt z wielu stron oraz uzyskać wrażenie ruchu i ciągłego upływu czasu (czas jako 4 wymiar). Dzięki temu zdjęciom nadaje dodatkowy atut; pewnego rodzaju metafizyczności i duchowości, co sprawia, że fotografowane przeze mnie obiekty nie są tylko czysto fizyczne.

Aleksander Czekaj

Aleksander Czekaj jest studentem wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie również odbywa starz w Katedrze Grafiki Warsztatowej. Studiował także na Węgierskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Zajmuje się fotografią, grafiką i malarstwem. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach artystycznych w kraju i za granicą za co otrzymał w tym roku Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki dla najlepszych studentów. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych.

W sztuce najbardziej fascynuje go materia i struktura form. Niezależnie od tematu z którym się mierzy myśli przede wszystkim o formie. Pejzaż, portret czy figura ludzka jest dla niego tylko pretekstem do wyrażania siebie i kreowania rzeczywistości.

Wernisaż: 11 kwietnia 2019 r., godz. 18:30

Instytut Węgierski w Warszawie, Warszawa, ul. Moniuszki 10

Otwarcie wystawy: prof. Jacek Staszewski, Prodziekan Wydziału Grafiki ASP

Fortepian: Robert Marchewka

Wystawa czynna: 11 kwietnia – 17 maja

link do wydarzenia: facebook

Comments are closed.